A jeśli to zachowamy…

Zanim w klasztorze zjemy obiad, najpierw się modlimy. O błogosławieństwo, za zmarłych. Odmawiamy psalm De profundis (Ps 130). Później czytamy fragment Ewangelii. W każdy piątek czytamy naszą Regułę i odnawiamy profesję. I tu dzieje się coś niesamowitego.

W każdy piątek dzieje się właściwie to samo – więc trudno szukać tu niesamowitości… Ale są takie momenty, że pewne słyszane od lat słowa, często te same, trafiają bardzo mocno.

Profesja zakonna to uroczysty akt złożenia ślubów zakonnych. Na początku zakonnej formacji składa się ją na określony czas i potem odnawia, aż do złożenia ślubów wieczystych – na wieki. Śluby składa się na ręce wyższego przełożonego – w naszym wypadku jest to prowincjał. „Na ręce” – trzeba czytać dosłownie, bo taki gest towarzyszy ślubom.

Kiedy profes kończy odczytywanie aktu profesji słyszy niezwykłą obietnicę, którą wypowiada jego przełożony: „A ja w imieniu Kościoła przyjmuję Twoje śluby i jeśli je zachowasz obiecuję ci ze strony Boga Wszechmogącego życie wieczne.”

Profesję odnawiamy w każdy piątek i na zakończenie gwardian mówi: „A jeśli to zachowamy, Bóg da nam życie wieczne”, na co cała wspólnota odpowiada „Amen”.

I tak co tydzień… Można przestać słyszeć tą obietnicę. Co nie zmienia faktu, że ona jest cały czas żywa i aktualna.

Ta obietnica nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób konsekrowanych. W chrzcie otrzymałeś ją także ty.

Treść naszej reguły zawiera się w jednym zdaniu, które zapisał św. Franciszek w jej pierwszym rozdziale.  Możesz je realizować także ty: „Życie braci mniejszych polega na zachowywaniu Ewangelii naszego Pana Jezusa Chrystusa.”

A jeśli to zachowamy, Bóg da nam życie wieczne.

Amen.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s