Uwielbienie bez emocji

„Chcę błogosławić Pana w każdym czasie, na ustach moich zawsze Jego chwała!” – te słowa Króla Dawida (Ps 34, 2) wybrzmiały dla mnie bardzo mocno jakiś czas temu, gdy, będąc w dużym strapieniu, pytałem Boga, co mogę zrobić, aby bardziej Go kochać, aby doświadczyć przemiany mojego serca – by nie było ono sercem z kamienia, ale sercem z ciała (Ez 36,26). Trwając przed Nim w poczuciu bezradności, usłyszałem proste wezwanie – „uwielbiaj Pana w każdym położeniu”. Uwielbiaj, czyli uznaj, że On jest Bogiem – oddaj Mu chwałę nie ze względu na to, co dla Ciebie czyni, ale ze względu na to, że ON JEST (KKK 2639).

To doświadczenie wpisało się w to, co odkrywam w modlitwie uwielbienia od pewnego czasu – coraz mniej widzę ją jako coś ekstatycznego, pełnego emocjonalnego uniesienia i ogromnej ekspresji, a coraz bardziej jako czas kontemplacji tego, jaki jest Bóg. A nieustannie potrzebuję sobie to przypominać, bo bez tego nie jestem w stanie utrzymać właściwej perspektywy na moje życie. Bez uwielbienia nie jestem w stanie składać Bogu dziękczynienia, zanosić do niego szczerych i ufnych próśb, przepraszać Go za moją niewierność, czy też wstawiać się u Niego za innymi ludźmi. Jeśli zapomnę kim On jest i jaki On jest, to nie będę umiał spotkać się z Nim na modlitwie.
Inspirującym przykładem takiej postawy są dla mnie liczne postaci z kart Starego Testamentu – Mardocheusz (Est 4, 17a-17l), Estera (Est 17k-17z), Judyta (Jdt 9, 1-14; 13, 4-5), Sara (Tb 3, 11-15), Tobiasz (Tb 8, 5-8) i wielu innych. Wołali oni do Boga w ogromnym utrapieniu, zagrożeniu życia, poczuciu beznadziei czy głębokiej rozpaczy. Ale wszyscy zaczynali od uznania Boga za jedynego króla świata; za tego, który trzyma w ręku losy wszystkich ludzi (także ich własne!); za tego, który jest pełen łaski i miłosierdzia; za tego, który jest wierny swojemu słowu. Modlitwa uwielbienia ma mi przypominać o wierności Boga, o tym, że „słowo, które wychodzi z ust Jego, nie wraca do Niego bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciał i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa” (Iz 55, 11). Pamięć o Jego wierności umacnia moją wierność i zaufanie. Pamięć o Jego miłosierdziu pozwala mi stanąć przed Nim z całą moją słabością i ułomnością. Pamięć o tym, że „Jego drogi górują nad moimi drogami i Jego myśli nad myślami moimi” (Iz 55, 9) pozwala przyjąć mi Jego perspektywę na trudne sytuacje mojego życia.

W swoim doświadczeniu modlitwy wyraźnie dostrzegam, jak łatwo podlega ona mojemu emocjonalnemu nastrojowi – łatwo dziękować, gdy przeżywam radość z jakiś wydarzeń i sukcesów; łatwo prosić, gdy odczuwam smutek z powodu jakiegoś braku; łatwo przepraszać i żałować, gdy gryzą mnie bolesne wyrzuty sumienia i wstyd. Problem zaczyna się wtedy, gdy tych emocji nie odczuwam, gdy doświadczam jakiejś oziębłości, apatii czy beznadziei. To jest moment, w którym trudno pójść za słowami św. Pawła, który wzywa: „w każdym położeniu dziękujcie” (1 Tes 5, 18) – bo jak mam dziękować, gdy czuję się przygnębiony kolejnymi niepowodzeniami albo tym, że nie dostrzegam żadnych zmian w moim życiu lub w życiu ważnych dla mnie osób? Nie warto się oszukiwać i silić na takie wymuszone dziękczynienie, bo przecież nie chodzi o to, że powiem „dziękuję”, ale o to, jakie jest moje serce.

Będąc w takich sytuacjach doświadczam tego, że uwielbienie (paradoksalnie wobec dość powszechnych skojarzeń) może być modlitwą najmniej podatną na moje aktualne emocjonalne usposobienie. Bo Bóg jest niezmienny. Jego chwała, wierność, miłosierdzie czy potęga nie zależą od moich emocji. Zawsze, w każdym położeniu mogę modlić się, przywołując liczne słowa Pisma, które opisują kim On jest, i jaki On jest. A czasem może w pierwszej kolejności te, mówiące, że On po prostu JEST TYM, KTÓRY JEST. I to się nigdy nie zmieni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s