Ziarna #7 – Przemienienia

Kilka myśli przed niedzielą. Rzucamy ziarna!

Nie da się zrozumieć na siłę.

Przez całe moje życie Ewangelia z niedzieli Przemienienia Pańskiego, była dla mnie jedną z bardziej niezrozumiałych Ewangelii jakie możemy usłyszeć podczas Mszy Św.

W ogolę nie docierała do mnie istota tego wydarzenia. Nie byłam w stanie zrozumieć czym jest to Przemienienie pańskie. W szkole uczyli, w kościele tłumaczyli, a dla mnie i tak był to temat jakiś taki za szybką, którego nawet nie starałam się zrozumieć.

Po co Jezus się przemienił? Dlaczego przy najbliższych uczniach? Co robił tam Mojżesz i Eliasz? Po co wchodzili aż na górę i to w dodatku wysoką? Mogło to się wydarzyć wszędzie. Dlaczego polecił im milczeć? Dlaczego już w tej chwili ludzie nie mogli się dowiedzieć o boskości Jezusa?

Po 27 latach życia mam cały elaborat wniosków i przemyśleń na temat tego wydarzenia. Po 27 latach zrozumiałam istotę zarówno Przemienienia Pańskiego i istotę boskości Jezusa. Zrozumiałam, bo przemienienie Pańskie, choć znane ludziom i być może obecne w wielu, we mnie nastąpiło dopiero niedawno.

Każdy ma swoją oddzielną chwilę na Przemienienie Pańskie w sobie. Każdy zostaje osobno wprowadzany przez Jezusa na tę górę wysoką.

Zmartwychwstanie jest Przemienieniem Pańskim

Ten fragment Ewangelii zaczęłam rozumieć od końca. „Co to znaczy powstać z martwych?” – to musiało być bardzo trudne zdanie, które usłyszeli uczniowie. Jak powstać z martwych? Dlaczego Jezus im to powiedział? Kiedy? Czy to jakaś przenośnia?
Jezus swoim zmartwychwstaniem objawi się ludziom. Objawi swoją boskość. Pokaże, że jest Bogiem, bo nawet śmierć może pokonać. Objawia się w swoim zmartwychwstaniu, żeby zbawić ludzi. Objawia się jako Bóg, żeby ludzie uwierzyli i poszli za nim. Otwiera drogę do życia z Nim. To jest najcudowniejszy dar jaki można dostać.

Zmartwychwstanie też rozumiem jako Przemienienie Pańskie. Zwykły niezwykły człowiek, żyjący wśród innych, krzyżowany jak inni (przestępcy) robi coś więcej. Powstaje z martwych. Objawia się ludziom.
Przemienienie na gorze Tabor też było takim powstaniem z martwych. Jezus był żywy wśród uczniów, byli świadomi jego Boskości, znali Go, ale być może nie do końca. Na górze sam Bóg powiedział, ze to jest Jego Syn i by teraz to jego mają słuchać. Nie Mojżesza i Eliasza. Mojżesz i Eliasz to Stare Przymierze. To Prawo i prorocy. Jezus zamyka Stare Przymierze. Od teraz Bóg przykazuje słuchać Jego. Otwiera Nowe.

Po górach chodzą najsilniejsi

W każdym z nas następuje takie Przemienienie Pańskie. Często znamy Jezusa od małego, często towarzyszy nam przez całe życie, ale często nie rozumiemy Jego boskości. Dlatego Jezus musi zaprowadzić nas na górę wysoką. Droga na górę to nasze życie. Idziemy przez nie tak naprawdę sami, ale prowadzeni przez Jezusa. Jeśli dojdziemy tam, Jezus przemienia się wobec nas. Szczyt tej góry to jest najbardziej odpowiedni moment w naszym życiu na przemienienie.
Jezus się objawia i co potem? Przez chwilę jesteśmy w niebie, Oblani euforią odkrycia Boga i co? Z góry trzeba zejść. Szkoda, co? Nie. Nie szkoda. Z góry schodzimy z Jezusem.

Zejście z góry dla mnie samej jest o stokroć trudniejsze niż wejście. Człowiek jest zmęczony, pracują inne mięśnie, trzeba się skupić. Łatwiej spaść. Schodzenie z góry wymaga wysiłku, skupienia, jest trudne i niebezpieczne. Często pogoda doprowadza do faktu, że bywa niemożliwe wręcz. Zejście z góry to nasze życie. Już z Bogiem. Ale nie schodzimy sami. Schodzi z nami Jezus, który się wobec nas przemienił.


Ziarna to kilka myśli zebranych po spotkaniu Żniwiarzy i wspólnym rozważaniu Ewangelii 🙂 Takie spotkania odbywają się we wtorki w kapucyńskim klasztorze w Warszawie. Jeśli chcesz do nas dołączyć napisz 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s