Zwyczajne cuda

W Newsweeku ukazał się reportaż o dobrym Kościele autorstwa Pawła Reszki, którego pracę dziennikarską bardzo cenię. Padło tam słowo, które mnie nawróciło. Dokładniej mój sposób patrzenia na pewną część świata. To słowo, to MIKROKOŚCIÓŁ.

Zły ksiądz

Miałam to nieszczęście poznać kilku księży z tej bardzo złej strony. Bardzo mnie to zraniło, doprowadziło nawet do odwrócenia się od Kościoła na pewien czas. Dla mnie WSZYSCY księża byli tacy sami. Wszyscy mieli coś na sumieniu. Wszyscy byli źli, zakłamani, pazerni, fałszywi….

Kościół jest jak organizm

Po przeczytaniu tego reportażu, w głowie dudniło mi słowo MIKROKOŚCIÓŁ. Zastanawiałam się, do czego najlepiej porównać Kościół, żeby zobrazować moją myśl. To proste. Do żywego organizmu.
Organizm składa się z różnych narządów – wewnętrznych, zewnętrznych, z układów. Jest wiele elementów. Tworzą one jeden organizm. Jak elementy się osłabiają to i organizm się osłabia. A jak jakiś układ czy narząd umrze, wtedy i cały organizm jest praktycznie martwy. Organizm jest atakowany z zewnątrz, ale i z wewnątrz. Bywa i tak, że organizm sam się zabija. Są choroby, gdzie narządy same się zjadają.
To samo z Kościołem. Kościół jest jeden, powszechny. Przyjmuje ataki z zewnątrz czyli przeciwników Kościoła różnej maści. Są też ataki wewnętrzne czyli ci źli księża, osoby konsekrowane dające zgorszenie, czy katolicy, którzy swoimi „akcjami” ośmieszają naszą wiarę.

Mikrokościół

Mikrokościół to taki jeden narząd, jeden układ, bądź jedna cząstka organizmu. Mikrokościół dla mnie to brat Szymon, który swoim udziałem w reportażu przemówił do mnie, że kilku księży to nie cały Kościół, który swoim byciem, słowem i zrozumieniem uratował niejednego tonącego. Mikrokościół to bracia kapucyni pomagający bezdomniakom. Mikrokościół to siostra Marzenka która jest bezgranicznie zakochana w Jezusie i mnie tą miłością zaraża. Mikrokościół to babcia, która zbierała ziemniaki, żeby na Golgocie Młodych była zupa. Mikrokościół to ksiądz, który przyznaje mi się, że czasem nie umie zrozumieć człowieka. Mikrokościół to zakonnicy i zakonnice żyjący blisko człowieka i nieukrywający tego, że są słabi. Mikrokościół to dziewczyny, które wolny czas spędzają na wolontariacie w domu dla bezdomnych. Mikrokościół to Agnieszka Chylińska, która w talent show przyznaje uczestnikowi, ze chrzest święty jest wprowadzeniem w prawdę.
Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność.

Mikrokościół to części organizmu, który zwyczajnymi cudami tworzy nowe komóreczki organizmu i odbudowuje jego uszkodzenia.

Zwyczajne cuda

Ostatnio złapałam się na tym, że coraz częściej przyznaje przed sobą, że jestem szczęśliwa. Zaskakuje mnie to bardzo, ponieważ jeszcze chwilę temu błagałam o śmierć.
Ratują mnie zwyczajne cuda w moim mikrokościele. Tabletki działają. Daję radę chodzić do pracy. Zjazdy depresyjne nie są już tak bolesne. Ta pani była miła, uśmiechnęła się do mnie. Udało mi się napisać ten tekst. Udaje mi się być systematyczną. Potrafię dopilnować wielu rzeczy. Syn przyjaciółki urodził się zdrowy. Mama już się uspokoiła. Tato ma pracę. Babcia dalej może chodzić. Siostra Marzenka wysłała obrazek z Jezusem, kiedy czułam się gorzej. Mąż przyjaciółki wysłał mi zdjęcie ich nowo narodzonego synka. Dziecko autystyczne podało rękę siostrze. Pani pomogła kobiecie trafić do lekarza i ta zdążyła pomimo długiego błądzenia. Przyjaciółka swoim osłabieniem uczy mnie miłości. Zupa działa antydepresyjnie. Uczę się używać słowa KOCHAM CIĘ… i tak w nieskończoność.

Małe rzeczy które uśmiechają nam serduszka, są to rzeczy od Boga. Są to zwyczajne cuda wzmacniające nasz mikrokościół. Budujące moje szczęście. Budujące obraz Boga.

Kiedyś na studiach zarządzania powiedziano mi, że organizacja jest tak silna jak jej najsłabsza część.

Tak samo jest z organizmem i z Kościołem. Jest tak silny, jak jego najsłabsza część.
Wzmacniajmy zatem nasz mikrokościół, by Kościół rósł w silę ku chwale Pana.

Uszkodzenia i choroby Kościoła można zabliźnić zwyczajnymi cudami. Nie ukryjemy ich, nie wykluczymy w ogóle, ale możemy wzmacniać Kościół z drugiej strony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s